A BBTE kutatójának tanulmánya jelent meg a Nature Communications folyóiratban

A Nature Communications világhírű szakmai folyóiratban jelent meg tanulmánya Bartók Blankának, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Földrajz Kar kutatójának, Veszélyezteti az éghajlatváltozás a napenergia szektort Európában? címmel. A kutatásról a következőkben olvashatunk:

Az éghajlatváltozás oka elsősorban az üvegházhatású gázok egyre nagyobb mértékű kibocsátása, amely az Föld átlaghőmérsékletének emelkedése mellett más éghajlati elemek, mint például a csapadék, felhőzet és a felszínre érkező napsugárzás változását is maga után vonja. Ugyanakkor az éghajlatváltozás nemcsak az átlagértékeket, de az időbeli változékonyságot, illetve a szélső értékeket is befolyásolja.

A Nature Communications folyóiratban megjelent tanulmány az éghajlatváltozás napenergia (fotovoltaikus energia, PV) termelésre gyakorolt hatását vizsgálja Európában. A napenergia egyik stratégiai megújuló energiaforrás Európában, különösen a mediterrán országokban. A jelentős potenciálnak köszönhetően számos fenntartható fejlesztési terv látványos növekedés irányoz erő a PV ágazaton belül az elkövetkező évtizedekben.

Amint a tanulmány igazolja, az éghajlatváltozás következtében megváltoznak a légköri viszonyok, beleértve a regionális szintű felhőzetet is, ez viszont nem jelent kockázatot a fotovoltaikus szektor fejlődésére; az éghajlatváltozás nem befolyásolja jelentős mértékben a fotovoltaikus energiatermelést sem az átlagos termelés, sem pedig az időbeli változékonyság (napi, évi, évszakos menet) szempontjából, utóbbi döntő fontosságú a termelés stabilitását illetőleg. Ez a tanulmány fő következtetése, de vannak további eredmények, melyeket szintén érdemes megemlíteni. Például, a legpesszimistább éghajlati forgatókönyv alapján a skandináv országokban a napenergia termelés legfeljebb 10% csökkenést mutat e század végéig. Ugyanakkor ezekben az országokban nem valószínű  a PV szektor jelentős fejlesztése sem. Ezzel ellentétben, a mediterrán országokban az éghajlatváltozás hatása az átlagos termelésre elhanyagolható, viszont növekedik a termelés stabilitása főként a napi változékonyság csökkenésének köszönhetően.

A szerzők eredményeiket a legújabb éghajlati szimulációkra alapozták, amelyeket az EURO-CORDEX (Coordinated Downscaling Experiment – European Domain) program keretében különböző európai kutatási központok állítottak elő. Természetesen nem szabad figyelmem kívül hagyni az eredmények bizonytalanságának mértékét sem, mely az ilyen jellegű tanulmányokat terheli.  Éppen ezért a vizsgálatban a különböző éghajlati forgatókönyvek keretében több szimulációt is kiértékeltek, amelyek a változások szélesebb spektrumát adják, ezáltal csökkentve a jövőre vonatkozó becslések bizonytalanságát.

A teljes cikk:

  1. Jerez, I. Tobin, R. Vautard, J.P. Montávez, J.M. López-Romero, F. Thais, B. Bartok, O.B. Christensen, A. Colette, M. Déqué, G. Nikulin, S. Kotlarski, E. van Meijgaard, C. Teichmann and M. Wild (2015). The impact of climate change on photovoltaic power generation in Europe. Nature Communications 6, Article number: 10014, doi:10.1038/ncomms10014

On-line:

http://www.nature.com/ncomms/2015/151211/ncomms10014/full/ncomms10014.html