Încarc Evenimente

Profesorul norvegian Henning Howlid Wærp va susține o prelegere la UBB

28 noiembrie, 6:00 pm - 8:00 pm

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB), prin Cercul de Poezie Nordica DiktLek în parteneriat cu EUTOPIA Nordic Narratives din cadrul Departamentului de studii anglofone și scandinave de la Facultatea de Litere, ambele coordonate de lect. univ. dr. Raluca-Daniela Duinea, vă invită vineri, 28 noiembrie 2025, ora 18.00 pe platforma Zoom, la întâlnirea care îl are ca invitat special pe profesorul univ. dr. Henning Howlid Wærp la Universitatea Arctică din Norvegia. Acesta va susține prelegerea intitulată In the Mirror of the Arctic – Poetry and Heroes: Amundsen’s Five Heads (I Arktis’ Speil – poesi og helter: Amundsens fem hoder). Henning Howlid Wærp este un reputat profesor de literatură nordică și un cercetător distins prin contribuțiile sale remarcabile la studiul literaturii arctice și al ecocriticii. Având o bogată experiență internațională, a publicat numeroase studii, articole, volume de referință, romane și volume de poezii. Prezența sa la acest eveniment aduce rigoare academică, pasiune pentru literatură și o perspectivă unică asupra culturii și literaturii nordice contemporane.

În premieră pentru DiktLek, la acest eveniment vor participa profesori și studenți din diferite comunități din cadrul alianței EUTOPIA, dintre care amintim de Multilingualism and Diversity Learning Community condusă de prof. dr. Jo Angouri, împreună dr. Mélina Delmas de la Universitatea din Warwick (Marea Britanie) și comunitatea conectată condusă de prof. dr. Katarina Leppänen de la Universitatea din Göteborg (Suedia).

În cadrul evenimentului va avea loc un atelier de traducere moderat de studenții de la programul de masterat de Studii de limbă și literatură norvegiană în context scandinav, de la Facultatea de Litere. Aceștia împreună cu ceilalți studenți prezenți vor traduce o serie de poezii din volumul Amundsens fem hoder (Cele cinci capete ale lui Amundsen, Orkana, 2021), din limba norvegiană în limba engleză. Poeziile vor fi publicate în format bilingv în revista Echinox, în cadrul Rubricii Cercului de Poezie Nordică DiktLek.

Moderatorii evenimentului sunt: lect. univ. dr. Raluca-Daniela Duinea și asist. univ. dr. Diana Lățug.

Evenimentul se va desfășura în limba engleză.

 

Tradiție și Excelență prin Cultură-Știință-Inovație din 1581

Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (UBB) este universitatea cu cel mai complex profil academic din țară (prin numărul de programe și caracterul multicultural cu trei limbi academice oficiale: română, maghiară și germană), cu tradiția academică cea mai veche din România (începută acum 444 de ani – 1581), reprezentând de asemenea cea mai mare comunitate academică din țară (de aproximativ 55.000 de oameni, din 15 localități și 12 județe). De la fondare, UBB face parte din galeria universităților de prestigiu și de referință din România, de nouă ani aflându-se pe prima poziție în țară în Metarankingul Universitar/Național care sumarizează rankingurile internaționale majore ale universităților. În plus, de mai mulți ani UBB ocupă primele poziții în țară în rankingurile internaționale globale și pe domenii, aflându-se constant între primele 5% universități ale lumii (din cele aproximativ 30000 existente), cu o infrastructură academică avansată (ex. unități CDI integrate în rețele europene, laboratoare didactice modernizate și integrate cu realitatea virtuală/augmentată/mixtă prin Centrul UBB-EON-XR etc.). Recent (2021), în urma auditului internațional QS STAR, UBB a fost confirmată ca prima universitate world-class (QS*****) din România, din 2020 UBB a fost acceptată în GUILD, organizația unora din cele mai prestigioase universități europene world-class/research-intensive, a primit distincția europeană HR Award for Excellence, iar din 2021/2022 este parte a alianței universităților europene EUTOPIA.

 

Detalii

Dată:
28 noiembrie
Oră:
6:00 pm - 8:00 pm
Categorii Eveniment:
,

Loc de desfășurare

Facultatea de Litere
Str. Horea nr. 31
Cluj-Napoca, România
+ Hartă Google