A BBTE létrehozza a DIGIHUBB-ot, az Országos Helyreállítási és Rezilienciaterv által támogatott legnagyobb digitalizálási projektet

Kolozsvár, 2025. 04. 03.

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) valósítja meg a romániai egyetemek szintjén legnagyobb digitalizálási tervet, a DIGIHUBB-ot (BBTE digitalizálás: Digitális infrastruktúra biztosítása oktatási és kutatási célokra), amelyet az Országos Helyreállítási és Rezilienciaterv (PNRR) támogat.

A projekt 15 laboratórium fejlesztésére vonatkozik, amelyek a BBTE hat akadémiai iskolája oktatási programjainak modernizálására/digitalizálására szolgálnak: a Művészeti és humántudományi iskola; a Társadalomtudományi iskola; a Természet- és élettudományok iskola; az Egészségügyi iskola; a Mérnöki és műszaki tudományi iskola; a Teológiai tudományok iskola. A 15 laboratórium közül 13 fejlesztése már meg is valósult.

Ugyanakkor három transzverzális központot is támogatott, amelyek a 15 laboratórium létrehozásához járulnak hozzá. Ezek a központok segítik a BBTE már létező egységeit azokon a területeken, amelyeken a BBTE országos/nemzetközi szinten már versenyelőnyökkel rendelkezik: (1) EON-UBB-XR Központ (virtuális/kiterjesztett/vegyes valóságok használatára az akadémiai tevékenységekben); (2) a BBTE Innovatív Technológiák Hubja a mesterséges intelligenciával/robotikával/kiberbiztonsággal foglalkozó egységek támogatásával és (3) a BBTE Üzleti Inkubátora, a folyamatok automatizálása (pl. RPA) és a üzletek digitalizálása/digitális vállalkozások révén. Két, már felszerelt adatközpont szolgál majd az összes többi struktúra támogatási egységeként.

A projekt keretében beszerzett eszközök hatékony használata, illetve általában a digitális készségek fejlesztése érdekében a projekt keretében már megtörtént az oktatók, a kisegítő, kutató személyzet, valamint a hallgatók digitáliskészség-képzésének első szakasza.

Ugyanezen projekten belül a hét elején a BBTE szerződést írt alá az AROBS Transilvania Software céggel, amely értelmében a cég egy low-code típusú információs rendszert fejleszt 11.828.600,00 RON összértékben. Ez a rendszer 250 belső adminisztrációs folyamatot digitalizál, valamint elektronikus iktató és digitális archívum létrehozásával járul hozzá a bürokrácia csökkentéséhez, a tevékenység és az eljárások egyszerűsítéséhez.

„A BBTE hallgatói és munkatársai számos dokumentumot rendezhetnek és többféle kérelmet kezdeményezhetnek online, például igazolások kiállítására, tanulmányok megszakítására, tantárgyak elismerésére, tandíjak befizetésére vonatkozó kérelmeket, bizonyos díjak visszatérítését, szállásigényeket és sok mást anélkül, hogy fizikailag el kellene menniük a BBTE-re, vagy sorba kellene állniuk a kérések benyújtásához, emellett papíralapú dokumentumok használata is csökken. Emellett a leadott kérelmek státusának változása is nyomon követhető lesz online. Az adminisztratív folyamatok keretében a dokumentumok jóváhagyása online, az aláírás elektronikusan történik. A mozgásokat és dokumentumokat többé nem szükséges kinyomtatni, mivel az archiválás elektronikusan zajlik, tiszteletben tartva az erre vonatkozó összes jogi előírást” – nyilatkozta dr. Adrian Petrușel egyetemi tanár, a BBTE rektora.

„Az AROBS számára és személy szerint nekem is megtiszteltetés, hogy hozzájárulhatok a Babeș–Bolyai Tudományegyetem digitális átalakulásához. Az AROBS-csapat többi tagjával együtt, akik hozzám hasonlóan a BBTE alumnusai, felelősségteljesen veszünk részt ebben a stratégiai projektben, amely a technológia segítségével teszi hatékonyabbá az oktatási és adminisztratív folyamatokat a diákok, az oktatók és az egész egyetemi közösség hasznára. Az AROBS kulcsszerepet játszik Románia digitalizációjában, mivel konkrét megoldásokat és szilárd szakértelmet kínál a technológia terén, a BBTE-vel való együttműködés pedig megerősíti küldetésünket, hogy megbízható partnerek legyünk a kézzel fogható hatású és hosszú távú projektekben” – fejtette ki az AROBS Transilvania Software igazgatója és alapítója, Voicu Oprean.