A BBTE Socius Excellentia Meritorum-díjjal köszönte meg Ft. Kató Béla emeritus püspök tevékenységét

Kolozsvár, 2025. 05. 05.

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum-díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának, az Erdélyi Református Egyházkerület emeritus püspökének az egyetemért folytatott tevékenységét.

Elsőként dr. Adrian Petrușel egyetemi tanár, a BBTE rektora köszöntötte az ünnepeltet, és köszönetét fejezte ki az emeritus püspöknek, aki munkássága során számtalanszor támogatta az egyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karát.

Dr. Silye Lóránd, a BBTE Szenátusának alelnöke dr. Markó Bálint tagozatvezető rektorhelyettes szavait tolmácsolta. A rektorhelyettes üzenetében kifejtette: állandó, abbahagyhatatlan feladatunk tanárként oktatni, tudást átadni, intézményként pedig megfelelő körülményeket biztosítani a hallgatók tanulmányaihoz, fejlődéséhez – építeni tehát: kitartást, tartást, víziót. A feladatunk teljesítéséhez partnerekre is szükség van, és ilyen társ az egyetemünk számára Ft. Kató Béla, akivel együtt építhettük az intézményt és a közösséget.

Az ünnepeltet dr. Lukács Olga, a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar dékánja laudálta. Laudációjában megemlékezett arról, hogy a 90-es évek közepén csodálattal figyelte, milyen gyakorlatiasan dolgozik közösségében Kató Béla – akkoriban illyefalvi lelkész. Kifejtette: a püspök egyházkormányzói szolgálata hasonlóan gyakorlatisan volt, és túlmutatott az Erdélyi Református Egyházkerület korlátain, hiszen folyamatosan a közösség megerősítésén, az elesettek felkarolásán dolgozott. Szívén viselte az oktatás, a teológiai képzés sorsát, és tevékenysége nyomán a BBTE és a református egyház kapcsolata közvetlenebb lett. Segített intézményesíteni a korábbi személyes és szakmai jó kapcsolatokat a Protestáns Teológiai Intézettel is. Püspökként számtalanszor vett részt a Kar rendezvényein. Kató Béla vezetőként a felekezetek és az együtt élő nemzetek közeledését szorgalmazta: nem a meghátrálást, nem a feledést, hanem paradigmaváltást egy objektív szemlélet irányába.

A Socius Excellentia Meritorum elismerő diploma szövegét dr. Péter István intézetigazgató olvasta fel, a hagyományokhoz híven latin nyelven.

A rendezvény Ft. Kató Béla ünnepi előadásával folyatódott. Az előadó központi kérdésként azt vetette fel, hogy mitől lesz keresztény egy egyetem: amikor szerepel nevében a keresztény jelző? Az alapítók szándékától függ? Esetleg a jelenlegi tanárok és diákok lelkületétől? Az emberiséget sújtó világválságban a gonosz fölött csak Krisztus megváltó szeretete diadalmaskodhat – bocsátotta előre Kató Béla –, és szükség van a keresztény értelmiségi hitére és tudására. Az iskola emberi közösség és intézmény is, amely a tökéletesedést, az ember fejlődését szolgálja. Ugyanakkor, mutatott rá, az egyetem sajátossága az autonómia, illetve, amint neve is mutatja, az egyetemesség. Az egyetemek színvonalát a közösséghez kapcsolódó emberek minősége határozza meg, a tudomány, ami tevékenység is, és eredmény is. A hit és a tudás összhangja teszi kereszténnyé az együtt munkálkodó embereket – azaz egy egyetem annyira keresztény, amennyire a közösség tagjai azok. Kató Béla felhívta a figyelmet arra, hogy ma számos szinten bizonytalanság veszi körül a fiatalokat, ezért kulcsfontosságú szerep jut a megújulásnak és az evangelizációnak – ő maga ennek a munkásaként tevékenykedett. Az emeritus püspök kiemelte: ahelyett, hogy új és új értékeket becsülnénk meg, figyeljünk az örök értékekre, és a megújulást magunkban hajtsuk végre, akár nap mint nap.

A rendezvényen a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar Musichorum Kórusa gondoskodott az ünnepi hangulatról.