
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) 642. helyen szerepel a 2022 augusztusa elején közzétett URAP (University Ranking by Academic Performance – https://urapcenter.org/) ranglistán a Pszichológia – Kognitív tudományok területen.
A kolozsvári általános pszichológia, illetve a kognitív pszichológia szakosodás évek óta hivatkozásértékű a nemzetközi színtéren – ezt erősíti meg jelenléte a nemzetközi rangsorokban, illetve hogy a szakterület kutatói a világ leghivatkozottabb tudósainak 2%-ában szerepelnek –, a kognitív tudományok területe pedig a kolozsvári pszichológia specialitása.
A 2022-2023-as tanévtől kezdődően a BBTE-n angol nyelvű Pszichológia – Kognitív tudományok alapképzés is indul, amely így kiegészíti a kolozsvári pszichológiában már létező mesteri, doktori, posztdoktori, illetve előrehaladott kutatási szinteket.
„A Pszichológia – Kognitív tudományok programot a Pszichológia, Klinikai Pszichológia és Pszichoterápia Intézetek együttműködve tervezik, fejlesztik és kivitelezik. A nemzetközi láthatósággal rendelkező humán, didaktikai és kutatói erőforrást a kognitív pszichológia területén működő szakemberek képviselik, hozzájuk csatlakoznak a kognitív tudományok családjának kulcsfontosságú területein – kognitív idegtudományok, számítástechnika, kognitív nyelvészet, logikai filozófia, elmefilozófia és ismeretelmélet stb. – tevékenykedő munkatársak. A szak elsődleges küldetése, hogy magas színvonalú alapképzést biztosítson a pszichológia és a kapcsolódó kognitív tudományok területén a leendő szakemberek számára. Konkrét célkitűzésként a program olyan szilárd interdiszciplináris képzést kíván nyújtani, amely elősegíti a megértést és a pszichológiára és más kapcsolódó kognitív tudományokra jellemző alapvető ismeretek kezelését, hogy azokat hasznosíthatók legyenek tudományos-kutatási és gyakorlati-alkalmazott kontextusban egyaránt” – fejtette ki dr. Adrian Opre egyetemi tanár, a BBTE Pszichológia és Neveléstudományok Karának dékánja.
„Örömmel tölt el, hogy a Kolozsváron immár hagyománnyal rendelkező kognitív tudományos kutatási tevékenység mellett a képzési szinteket is kiegészítettük a kognitív tudományi komponenssel. Emellett annak is örülök, hogy a nemzetközi rangsorok szintén megerősítik a kolozsvári pszichológiai és kognitív tudományos iskola minőségét. Szoros együttműködést fogunk folytatni az ország összes akadémiai kutatóközpontjával, kiemelten a Bukaresti Egyetemen tevékenykedő kollégákkal, akik már kezdeményezték egy Pszichológia – Kognitív tudományok alapképzés elindítását, annak érdekében, hogy tovább terjesszük a kognitív paradigmát a teljes romániai szakmai akadémiai környezetben” – nyilatkozta dr. Daniel David egyetemi tanár, a BBTE rektora.