A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) rektora, dr. Daniel David egyetemi tanár és dr. Raul Mureșan, a Transylvanian Institute of Neuroscience elnöke a mai napon, 2021. március 10-én akadémiai stratégiai szövetségi egyezményt írt alá.
„A BBTE nyitott a minőségi tudományos együttműködésekre, amelyek hozzáadott értéket képviselnek a partnerek és a város/ország számára. A Transylvanian Institute of Neuroscience (TINS) országos és nemzetközi szintű csúcskutatók csoportja, amely már az eddigiekben is hozzájárult ahhoz, hogy Románia felkerüljön a tudományterület térképére. A BBTE (különösen az Egészségügyi Akadémiai Iskola révén – a klinikai kognitív idegtudományokban és a Mérnöki és műszaki tudományi iskola mesterséges intelligenciában folytatott kutatásai révén) és a TINS törekvéseinek stratégiai összehangolása által megnyitjuk egymás számára tudományos infrastruktúránkat, biztosítjuk a tudósok mobilitását (ideértve a kettős intézményi affiliációt is), és koordinálni fogjuk az oktatási programokat (pl. egy mesteri képzési program már előkészítés alatt áll), valamint a kutatási tevékenységeket és a társadalommal fenntartott kapcsolatot. A BBTE és a TINS között már szoros együttműködés van – némely TINS-kutató a BBTE munkatársa is, esetenként maga is BBTE-alumnus –, azonban remélem, hogy az új keret még összehangoltabbá és erősebbé teszi a kapcsolatot” – nyilatkozta a BBTE rektora.
A TINS elnöke, dr. Raul Mureșan úgy véli, „a TINS a BBTE-vel folytatott stratégiai együttműködés révén jelentős lépést tesz akadémiai pozíciójának megszilárdítása felé. Az úttörő kutatás nem végezhető megfelelő emberi erőforrások nélkül, ez pedig szükségszerűen magában foglalja a vezető tudományos intézményekkel, például a BBTE-vel való szoros együttműködést. A kutatóintézetek és az egyetemek közötti együttműködés modelljét nagy sikerrel alkalmazzák Európában, kiemelkedő példa erre Németország, ahol a Max Planck intézetek, amelyek talán a legerősebb európai kutatási egységek, de nem jogosultak tudományos fokozatot biztosítani, ezért szorosan együttműködnek a német egyetemekkel, közös doktori programokat működtetnek (IMPRS), emberi erőforrások cseréje zajlik, közös oktatási és kutatási programok vannak, stb. Ezt a bevált gyakorlatot alkalmazzuk Romániában is; a BBTE és a TINS közötti stratégiai együttműködés mindkét intézmény számára előnyös lesz, komplementaritásuk csúcseredmények gyorsabb és hatékonyabb eléréséhez vezet. Az erőforrások tematikus területekre való összpontosítása, mint például az idegtudomány és a mesterséges intelligencia, a legjobb garancia a nemzetközi versenyképesség biztosítására. Ez a partnerség országszinten hasonló kezdeményezések modelljévé is válhat, és kell is, hogy váljon.”
A TINS (https://tins.ro/) egy magán kutatóintézet, amelyet az idegtudomány területén tevékenykedő kutatók alapítottak. Fő küldetése az idegtudomány kutatásának előmozdítása az egészséges és a beteg agy neuronális áramkörei dinamikájának tanulmányozásával. A TINS emelletta kognitív tudományok és a biológiailag inspirált mesterséges intelligencia kutatására összpontosít. Jelenleg az intézet számos kutatólaboratóriumot működtet, amelyek kivételes kísérleti és számítási infrastruktúrával rendelkeznek. A TINS a rangos nemzetközi nyári iskola, a Transylvanian Experimental Neuroscience Summer School (TENSS – https://tenss.ro) szervezője.