BBTE Science: Mikrointerjúk 8. A technológiai innováció közvetítése a multinacionális vállalatok körében: a romániai leányvállalatok szerepének megerősítése (Rácz Béla-Gergely)

Projekt típusa: PD (Posztdoktori kutatási projekt)

Projekt címe: A technológiai innováció közvetítése a multinacionális vállalatok körében: a romániai leányvállalatok szerepének megerősítése [Difuzarea inovării tehnologice în companii multinaționale: consolidarea rolului filialelor române]

Projekt kivitelezője: dr. Rácz Béla-Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának egyetemi adjunktusa

 

Serestély Zalán: Melyek a projekt fontosabb célkitűzései, és miben ragadható meg az újdonsága?

Rácz Béla-Gergely: A projekt legfontosabb célja annak vizsgálata, hogy a technológiai innováció adta lehetőségek miként hatnak a multinacionális vállalatok romániai termelőegységeire. A multinacionális termelővállalatok legtöbb esetben azért hoztak létre újabb termelőegységeket a fejlődő országokban, mert ott jelentősen olcsóbb volt a (főként alacsony képzettségű) munkaerő. A technológiai innováció viszonylagos hozzáférhetősége, illetve az Ipar 4.0 adta lehetőségek azonban már sok esetben képesek felváltani az olcsó összeszerelőmunkát, így egyre inkább a – szintén olcsóbb – mérnöki és informatikai munkára tevődik át a hangsúly Kelet-Európában is. Miközben a szakirodalomban sok szó esik arról, hogy a technológiai innováció hogyan hat a gyárak teljesítményére, kevés kutatás foglalkozik azzal, hogy miként lehet sikeresen átadni egy fejlett országban felgyűlt technológiai innovációt egy fejlődő ország gyáregységeibe. Ha a fejlődő országokban (és így Romániában is) a gyáregységek ki tudják használni a jól képzett és viszonylag olcsó mérnöki és informatikai humán erőforrást, és sikeresen tudják a technológiai innovációkat transzferálni, abból a multinacionális vállalatok és a fejlődő gazdaságok is sokat nyerhetnek.

S. Z.: Milyen tudományterületeken zajlik, milyen tudományterületeket kapcsol össze a kutatás?

R. B.-G.: Az operációkutatás, termelésmenedzsment és tudásmenedzsment tudományterületeken zajlik a kutatás, de összekapcsolódik a humánerőforrás-menedzsmenttel is.

S. Z.: Milyen relevanciával bírnak, milyen területeken alkalmazhatók a projekt várható eredményei?

R. B.-G.: Fő kutatási célunk az, hogy mélyebb betekintést nyújtsunk a multinacionális vállalatok technológiai innovációtranszfereibe a helyi leányvállalatok teljesítményének javítása érdekében, valamint hogy meghatározzuk azokat a módszereket, amelyek hozzájárulhatnak a hosszú távú és fenntartható technológiai fejlesztésekhez.

Ez a célkitűzés Románia számára azért releváns, mert ha meg tudjuk határozni a technológiai innováció transzfereinek legjobb gyakorlatait, akkor azzal nemcsak a multinacionális gyártóegységek romániai leányvállalatainak lehet növelni a termelési és gazdasági teljesítményét, hanem az ország egészének gazdaságára is pozitív hatással lehet.

***

További mikrointerjúk:

Mikrointerjúk 1. CANPRIM – Az onkológiai központokban kezelt, elsődleges egészségügyi ellátásban részesített pácienseknél jelentkező distressz nyomon követése (Dégi László Csaba)

Mikrointerjúk 2. A szövetregenerálást és krónikus gyulladást kontrolláló, személyre szabott, intelligens mátrixok (Barabás Réka – Bartha-Vári Hajnal)

Mikrointerjúk 3. Egy funkcionális jellegeken alapuló országos kockázatelemzési protokoll kidolgázása az inváziós növényfajok korai kiszűrésére (Fenesi Annamária)

Mikrointerjúk 4. Negyedik ipari forradalom: az Ipar 4.0 típusú ipari alkalmazások bevezetésének kihívásai közép- és kelet-európai termelővállalatoknál (Szász Levente)

Mikrointerjúk 5. Szintetikus vagy természetes forrású félvezető magnetit kompozitok alkalmazása a víztisztításban (Pap Zsolt)

Mikrointerjúk 6. Szociális és gazdasági hálózatok kritikus csomópontjainak meghatározása a játékelmélet fogalmaival (Gaskó Noémi)

Mikrointerjúk 7. Periodikus, külső igénybevételnek kitett puha, képlékeny határfelületek lokalizációja, idő- és térbeli fluktuációja, illetve reverzibilitása (Tyukodi Botond)