A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE – https://www.ubbcluj.ro/hu/) a 2024–2025-ös egyetemi tanévet is Románia legnagyobb, legrégebbi, legösszetettebb és a nemzetközi rangsorokban is legjobban szereplő, európai hatású és nemzetközi tudományos láthatósággal is rendelkező akadémiai közösségeként kezdi meg.
- Közösség: Az idei felvételin mintegy 16.800 új hallgató jutott be alapképzésre és magiszteri képzésre, és mintegy 400 új doktorandusz hallgató jutott be – ami növekedés a tavalyi évhez képest –, így egy közel 55.000 fős egyetemi közösség jött létre, amelynek akadémiai egységei 12 megye 15 településén találhatók. A BBTE-re mintegy 750 külföldi hallgató is jelentkezett (szintén több mint tavaly). Ezzel kapcsolatban a BBTE rektora, dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus rámutatott, hogy „a BBTE mint közintézmény, teljesíti az országgal szembeni kötelességét, nevezetesen, hogy befogadó, inkluzív egyetem legyen. Történelmi egyetemként az akadémiai kiválóság mellett is elkötelezi magát, így elsajátítja az „inkluzív kiválóság” európai modelljét. Ahhoz azonban, hogy ezt a modellt hatékonyan megvalósíthassuk, következetesebb támogatást várunk a hatóságoktól is az infrastruktúra (különösen a hallgatói szállások, bentlakások esetén) és az egyetemi finanszírozás terén!”
- Történelem: Ioan Bucur akadémikus, a BBTE emeritus professzora által vezetett kutatócsoport az egyetem Academia/Universitas Claudiopolitana-ként (1581) számontartott kezdetének tiszteletére a „Claudiopolitana” nevet egy új meszes algafajnak tulajdonította, és ezt az eljárást a Micropalentology című folyóiratban (vol. 70, no. 5, 2024) nemrég megjelent tanulmány is megerősítette. Dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus, a BBTE rektora így nyilatkozik: „Claudiopolis volt Kolozsvár városának középkori neve, amely valószínűleg a régi német Klausenburg név latinosításából származik, amely a városban működő egyetemi intézményhez kapcsolódott, ami az első egyetemi intézmény volt az ország jelenlegi területén. Örülök, hogy a BBTE szakemberei ezt is megjelölték egyes a BBTE-n művelt tudományok e sajátos változatában!”
- Komplexitás: A BBTE multikulturális (három hivatalos egyetemi nyelvvel: román/magyar/német) és több felekezetű (négy keresztény hittudományi karral, egy komplex judaisztikai intézettel, valamint a többi nagy világvallás kulturális aspektusait tanulmányozó intézetekkel/központokkal) jellege miatt továbbra is a legkomplexebb európai egyetemnek számít e mutató alapján, amint azt a BBTE-t meglátogató európai biztosok is megjegyezték. Ráadásul több tudományos szintet figyelembe véve, a BBTE ma egy nagyon átfogó-komprehenzív egyetem, amely az új tudományos/akadémiai iskolákon keresztül (https://www.ubbcluj.ro/hu/facultati/) a művészetekhez, bölcsészettudományokhoz, társadalomtudományokhoz, természettudományokhoz, élet- és biomedicinális (egészségügyi) tudományokhoz, valamint a mérnöki-technológiai tudományokhoz kapcsolódó minden főbb területet lefed. Dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus, a BBTE rektora kiemeli, hogy „a BBTE hagyományos tudományterületeinek és az azokon belüli új szakirányoknak (pl. mesterséges intelligencia, kognitív tudományok) vagy azok támogatásával (pl. az új zenei szakirány), valamint a mérnöki-technológiai komponens fejlesztésével (egy új mérnöki kar és új szakirányú programok révén) és az orvosbiológiai komponens (https://ubbmed.ubbcluj.ro/) hozzáadásával együtt a rektori megbízatásom mérföldkövei voltak a BBTE-n, amelyek a BBTE-t a legjobb nemzetközi gyakorlatok mintájára átfogó jellegű egyetemmé alakítják”.
- Teljesítmény: A szakminisztérium megerősítette, hogy a BBTE az ország első egyeteme a 2024-es metarangsorban, a brit (781-790 – QS) és az amerikai (755 – US News) rangsorokban a legjobb helyezéssel, Kelet-Európában pedig a 14. helyen áll. Megalapítása óta a BBTE a romániai rangos és referenciaegyetemek sorába tartozik, kilenc éven keresztül az ország első helyén állt a legfontosabb nemzetközi egyetemi rangsorokat összefoglaló Egyetemi/Országos Metarangsorban. A BBTE tagja a GUILD-nek (https://www.the-guild.eu/), a legreprezentatívabb európai világszínvonalú/kutatásintenzív (world-class/reseach-intensive) kutatóegyetemek szervezetének, és tagja az EUTOPIA európai egyetemi szervezetnek (https://eutopia-university.eu/). A BBTE több nemzetközi egyetemi szervezetben is aktívan részt vesz (EUA, S-Group, AUF stb.), a Duna-menti Rektori Konferencia/ Danube Rector Conference (https://www.drc-danube.org/) pedig stratégiai jelentőségű, tekintettel a dunai ökoszisztéma Románia és Európa számára betöltött szerepére.
- A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) 2024-ben ünnepli az Orăștiei-hegységben található „dák erődítmények” és Ulpia Traiana Sarmizegetusa római kori maradványainak szisztematikus régészeti kutatásának 100. évfordulóját. 1924-ben D. M. Teodorescu, az újonnan alapított Román Egyetem professzora, Grădiștea de Munte (Sarmizegetusa Regia) és Costești-Cetățuie, Constantin Daicoviciu pedig Ulpia Traiana Sarmizegetusa területén végzett ásatásokat. Egy évszázadon át folytatódtak a régészeti munkálatok, és a kolozsvári régészek, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem, az Erdélyi Történeti Múzeum, a Régészeti és Művészettörténeti Intézet képviselői által végzett kutatások döntő szerepet játszottak az európai ókor néhány fontos emlékének felfedezésében és védelmében: az Orăștiei-hegység dák erődítményei (Grădiștea de Munte – Sarmizegetusa Regia, Costești-Cetățuie, Costești-Blidaru, Luncani – Piatra Roșie, Bănița, Căpâlna), illetve Ulpia Traiana Sarmizegetusa. Az egyetem jelentős hozzájárulásának köszönhetően a dák erődítmények 1999-ben felkerültek az UNESCO világörökségi listájára, 2024-ben pedig a római kori Dacia provincia Limesét is elismerték ugyanezen világörökség részeként. Dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus, a BBTE rektora hangsúlyozza, hogy „a BBTE az egyetlen romániai egyetem, amely akadémiai szinten koordinálja az UNESCO világörökségi listáján szereplő két régészeti lelőhelyet, amelyek kiemelkedő jelentőségűek a románok és a kelet-európai térség történelme szempontjából. És ha csak ez a két régészeti lelőhely és a hozzájuk kapcsolódó felfedezések lennének a BBTE egyetlen akadémiai hozzájárulása a története során – Sarmizegetusa Regia és Ulpia Traiana Sarmizegetusa –, az is elegendő lenne ahhoz, hogy igazolja az ország számára az akadémiai létformát!”.
A 2024–2025-ös tanév nyitóünnepségére 2024. szeptember 30-án, hétfőn 14:00 órakor kerül sor a BBTE Aula Magna termében, az alábbi program szerint:
- A nemzeti himnusz és az egyetemi himnusz (Gaudeamus Igitur) eléneklése.
- Beszédet mond a BBTE rektora, dr. Daniel David egyetemi tanár, pszichológus
- A diákprefektus üzenete a hallgatókhoz
- A főbb nemzetközi szervezetek üzenete, amelyekhez a BBTE is tartozik (GUILD/EUTOPIA/DRC).
- A díszmeghívott, paralimpiai aranyérmes Alexandru Bologa beszéde (a BBTE végzettje, aki edzőjével együtt meghívást kapott az ünnepségre)
- Jubileumi megemlékezés (beszéd) – a BBTE Egyetemi Kulturális Örökségvédelmi Osztálya az Erdélyi Nemzeti Múzeummal együttműködve egy időszaki kiállítást is szervez, amely két részből áll: beltéri (a BBTE főépületének helyiségeiben, az Aula Magna előtt) és kültéri (a BBTE főépülete előtti sétálóutcán), az Orăștiei-hegységben található „dák erődítmények” és az Ulpia Traiana Sarmizegetusa római kori maradványok szisztematikus régészeti kutatásai megkezdésének 100. évfordulója alkalmából.
- A BBTE rektorának következtetései
- A „BBTE-film” megtekintése
- Beszélgetések és protokoll esemény – Egyetemiek Háza (BBTE Piramis vendéglő)
A Gaudeamus Igiturig készüljünk fel a BBTE új egyetemi tanévé, örüljünk a kolozsvári ősznek a De Juventute meghallgatásával: https://www.youtube.com/watch?v=BpZZGIOQmyM.