Kitüntette a Magyar Tudományos Akadémia a BBTE oktatóit

Kolozsvár, 2024. május 8.

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) két oktatóját, Sándor Bulcsút és Bartos-Elekes Zsombort Arany János-díjjal tüntették ki a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) éves közgyűlésén, 2024. május 7-én. Az elismeréseket a Külső Tagok Fóruma keretében dr. Freund Tamás, az MTA elnöke adta át.

Az MTA a külhoni magyar tudósok munkájának jutalmazására, elismerésére alapította meg az Arany János-díjat és az Arany János-érmet. Az Arany János-díjat három kategóriában ítélik oda: Életműdíjban részesül, aki jelentős tudományos munkásságot mutattak fel életük során; Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény díjat a kiemelkedő tudományos eredmény méltatására adja át az MTA; Fiatal Kutatói Díjjal jutalmazzák azokat, akik fiatal kutatóként nyújtottak jelentős teljesítményt. Arany János-éremmel tünteti ki az MTA azokat a külhoni magyar tudósokat, kutatókat, akik a külhoni magyar tudományos közélet szervezésében, irányításában, az egyetemi oktatásban, azaz általában a külhoni magyar tudományosság és közösség ügyének előmozdításában szereztek kiemelkedő érdemeket.

A Magyar Tudományos Akadémia 2024-ben dr. Bartos-Elekes Zsombor és dr. Sándor Bulcsú kiemelkedő tudományos teljesítményét díjazta. Sándor Bulcsú, a Magyar Fizika Intézet oktatója Fiatal Kutatói Díjat vehetett át. Kutatásainak fókuszában a dinamikai rendszerek és a káosz, illetve a robofizika áll. Ünnepi előadását Robotok helyváltoztatása önszerveződő módon címmel tartotta meg. Dr. Bartos-Elekes Zsombor, a BBTE Magyar Földrajzi Intézetének docense a Kiemelkedő Tudományos Teljesítmény kategória díjazottja. Térképészeti és helynévtani kutatásokat végez, ugyanakkor a kolozsvári magyar nyelvű földrajzoktatás történetét is kutatja. Ünnepi előadásában a kolozsvári Cholnoky Jenő Térképtárról beszélt a jelenlevőknek.

Gratulálunk a díjazottaknak!

 

 

Fotó: Szigeti Tamás, MTA