Új lepkegyűjtemény a BBTE Állattani Múzeumában

A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Állattani Múzeumának kollekciói nemrég értékes lepkegyűjteménnyel gazdagodtak: a Marg-Wladimir Manoliu lepkegyűjteménnyel.

A kollekció tudományos szempontból jelentős és értékes, hiszen számtalan ritka lepkefajt tartalmaz. Emellett esztétikai értéket képvisel a gyűjtemény anyagának színvonalas preparálása és konzerválása is. Az elkövetkező időszakban a BBTE szakértői leltározzák, katalogizálják a gyűjteményt, felmérik annak tudományos értékét.

A gyűjteményben megtalálható fajok közül kiemelendők a Magyarszovát napsütötte domboldalain élő erdélyi csinosboglárka, a Hangyaboglárka család lepkéi, a narancsszínű kéneslepke és az Apolló-lepkék, amelyek napjainkban ritkának számítanak, törvény által védett fajok; emellett gyakoribb fajokat is találunk a kollekcióban, ezek közül némelyik még Kolozsváron is megtalálható, mint például a pávaszem vagy a fecskefarkú lepke.

A gyűjteményt M. W. Manoliu két fia, illetve Călin Mărgărit Manoliu örökösök adományozták a BBTE Állattani Múzeumának. Az adomány átvételére az Egyetemi Kulturális Örökség Igazgatóság Múzeumi Osztályának koordinálásával került sor.

M. W. Manoliu szenvedélyes amatőr entomológus volt, aki tudományos szigorral gyűjtötte, preparálta és címkézte a különféle lepkefajokat Kolozsvár környékéről, és nem csak. Életművének koronája ez a hátrahagyott, több ezer példányt tartalmazó gyűjtemény. Az ország entomológusaival és gyűjtőivel levelezett és együttműködött, és a cserék révén számos ritka fajjal és néhány egzotikus lepkével gazdagította gyűjteményét.