
Mikor nyaral a kutató? Összeférnek-e a vakációs tervek egyéb szakmai vállalásokkal? Mit fog olvasni a nyári hónapokban? Hogyan fest a bakancslistája? És mi az, amire semmiképpen sem pocsékolná el a nyarat? BBTE-s oktatókat-kutatókat kérdezünk nyári terveikről.
S. Z.: Az egyetemi oktatók számára legalább kétszer ér véget az év: december utolsó napján, illetve júliusban, a vizsgák, védések lejártával. Szokott az egyetemi év végeztével valamilyen belső felhasználású mérleget vonni, vagy „újévi” fogadalmat tenni?
Sz. P. Cs.: Színésztanárként és színészosztályok rendszeres vezetőjeként minden ciklus végén meg kell vonnom a mérleget: háromévenként egy-egy teljesen más felállású, képességű, hangulatú és tehetségű osztályt kapok. A kihívás számomra az, hogy három év alatt összekovácsolódjon ebből egy többé-kevésbé azonos (lehetőleg jó) szakmai szinten mozgó évfolyam.
S. Z.: A kutató számára is itt zárul le az év?
Sz. P. Cs.: Nem, a művészoktatói munkában nincsenek évszakok. Nyáron is rendkívül sok szakmai rendezvény van, amin részt veszek vagy időnként fellépek a hallgatóimmal együtt.
S. Z.: Összeférnek, összefértethetők a kutatással és a nyaralással kapcsolatos tervek?
Sz. P. Cs.: Hát, nem mindig. Fontos a nyaralás, kell a feltöltődés, a legalább részleges leválás a munkahelyi problémákról.
S. Z.: Készült már valamilyen bakancslista a nyári hónapokra?
Sz. P. Cs.: Egyelőre nem volt rá idő, pedig már itt van július. Szeretnék tengerre menni, és jó lenne valahova messzi külföldre is elutazni. Jelenleg Berlin, Portugália vonz.
S. Z.: Mi az, amit biztos el fog olvasni ezen a nyáron?
Sz. P. Cs.: Befejezem W. Somerset Maugham Örök szolgaság című könyvét. Ő az egyik kedvenc íróm, és ezt még nem olvastam tőle, pedig ez a regény az egyik legnagyobb szabású műve. Egyébként nem szoktam olvasmánylistát tervezni, a hirtelen könyvbeszerelmesedések híve vagyok.
S. Z.: Mi az, amit ezen a nyáron próbál ki először?
Sz. P. Cs.: Még nem tudom, de jó lenne valami újat, talán valami testmozgással kapcsolatos dolgot.
S. Z.: Mi az, amire semmi áron nem vesztegeti az idejét ezen a nyáron?
Sz. P. Cs.: Soha nem lehet tudni. Az ember mindig úgy képzeli el az éppen következő nyarát, hogy maximális pihenésben lesz része, valami festői vidéken nyugalom veszi körül, aztán a való élet néha rácáfol. Főleg bizonyos életkor után. J
S. Z.: Mi az, amit ha most nyáron nem, akkor soha?
Sz. P. Cs.: Nem szeretem azt a szót, hogy „soha”. Bezár, korlátoz, elveszi a levegőt. Ha most nyáron nem, akkor hátha jövő nyáron. Vagy ősszel, télen, tavasszal…
Az interjút Serestély Zalán készítette.