A Magyar Tudomány Ünnepén a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Elnöksége két rangos plenáris előadót lát vendégül a BBTE Aula Magnájában.
Závodszky Péter biofizikus, az MTA rendes tagja Szervezetünk első védvonala – az immunrendszer működése a molekulák szintjén címmel tart előadást.
Az immunrendszer átszövi teljes szervezetünket, vannak sejtes és molekuláris elemei. Az előadásban elsősorban a molekuláris hálózat működése kerül bemutatásra és az, hogy kutatócsoportunk eredményei miként járulnak hozzá olyan betegségek, mint a koronavírus fertőzés, a sztrók vagy a szív infarktus következményeinek csökkentéséhez.
Ezután Gyáni Gábor történészprofesszor, az MTA rendes tagjának A magyar arisztokrácia történeti problémái című előadását hallgathatjuk.
A magyarországi arisztokrácia a korabeli Európa egyik, ha nem a leggazdagabb, politikailag különösen befolyásos képviselője volt, amely még a két háború között is komoly vagyoni erővel, és némi politikai befolyással, bár ekkor már csökkenő társadalmi presztízzsel rendelkezett. Az arisztokrácia korabeli imázsa és kivált a történeti-történetírói megítélése azonban többnyire negatív volt, ami hosszú időn át gátolta a vele kapcsolatos történeti kutatásokat. Az utóbbi egy-másfél évtizedben gyökeresen megváltozott ez a helyzet; ennek eredményeiről adok most számot, amely egy készülő könyv összefoglalása.
Az esemény az Erdélyi Múzeum-Egyesület tudománynapi megemlékezéséhez is kapcsolódik.
Minden érdeklődőt várunk az előadásokra!